Autore: Iveta Dzērve
“Pat veiksmīgākajiem līderiem ir bail, un viņi piedzīvo vājuma brīžus. Tikai viņiem bieži nav neviena, ar kuru varētu atklāti runāt par to. Var sacīt – jo augstāk esi uzkāpis līderības hierarhijā, jo vientuļāks jūties,” saka Katrīna Ošleja.
Kas ir līderis? Vai uzņēmuma vadītājam jābūt ar līdera īpašībām? Līderis un atbildība. Sarunā ar psihoterapeiti, kouču un uzņēmēju Katrīnu Ošleju.
Kā Jūs definētu, kas ir līderis?
Līderim, pirmkārt, ir skaidra vīzija. Esmu sastapusi daudzus vadītājus, kas kaut ko dara, kaut kur dodas, ir ļoti aizņemti. Taču, kad pajautā, uz kurieni viņš ilgtermiņā dodas, – nevar atbildēt. Viņš vairāk darbojas intuitīvi. Būtisks aspekts – līderim jāspēj šo vīziju komunicēt pārējiem.
Otrkārt, līderis spēj motivēt un iedvesmot, lai arī pārējie vēlētos turp doties. Un tieši komunikācijas veidam šajā gadījumā ir būtiska nozīme. Vēlos uzsvērt, ka komunikācija ir ikdienas darbs – regulāra atkārtošana. Meklējot un atrodot radošus veidus, kā to darīt.
Treškārt, spēja rīkoties un realizēt. Es teiktu, ka pēdējais ir visgrūtākais. Esmu pieredzējusi daudzas komandu sesijas un individuālas sesijas vadītājiem, kad uz papīra visu skaisti saliekam, saplānojam, bet, nākamajā reizē tiekoties, nekas nav pakustējies no vietas. Domāju, ka tas ir saistīts ar spēju sevi motivēt un disciplinēt. Reāls gribas akts. Ne tikai sapņot un visiem kaut ko deklarēt, bet spēt arī rīkoties.
…