Kristīnes MIsānes lieta – Sabiedrisko attiecību aģentūra „Réputé”

Kristīnes MIsānes lieta

2018. gada nogalē Latvijas pilsone, uzņēmēja Kristīne Misāne, glābjoties no civilvīra vardarbības Dienvidāfrikā, kopā ar 2 bērniem atbēga uz Latviju. Tajā paša gada novembrī Kristīne bija spiesta doties komandējumā uz Mozambiku. Viņa tika aizturēta Dānijā, jo izrādījās, ka pēc civilvīra pieprasījuma ir pasludināta Interpola meklēšanā.

2020. gada janvārī Latvijas valsts atbildīgo iestāžu vilcināšanās, paviršās un formālās darbības dēļ, Kristīne jau vairāk nekā gadu bija pavadījusi Dānijas cietumā, neveiksmīgi cīnoties par savām Eiropas Savienības valsts pilsones tiesībām – saņemt taisnīgu tiesu Eiropas Savienībā, nevis trešās pasaules valstī! Papildus tam Dānijas tiesa jau bija pieņēmusi lēmumu izdot Kristīni kriminālvajāšanai Dienvidāfrikas Republikai, kur viņai draudēja 15 gadu cietumsods ar iespēju nekad vairs neredzēt savus bērnus. Tas nozīmētu iznīcību trešās pasaules valsts cietumā, kur cilvēktiesību pārkāpumi ir ikdiena.

Kad 2020. gada sākumā pie sabiedrisko attiecību aģentūras “Repute” pēc palīdzības vērsās Kristīnes Misānes māsa, aģentūras komanda pieņēma lēmumu palīdzēt, īstenojot apjomīgu pro-bono kampaņu, piesaistot mediju, sabiedrības un atbildīgo iestāžu uzmanību šai lietai Latvijā un Dānijā.

Mūsu mērķis bija panākt Latvijas atbildīgo iestāžu aktīvu iesaisti situācijas risināšanā, veicinot to sadarbību un nepieļaujot bezprecedenta gadījumu, kad Eiropas Savienības pilsone tiek atdota tiesāšanai Dienvidāfrikā un iznīcībai Āfrikas cietumā.
Lai sasniegtu mērķi, bija būtiski radīt “sniega bumbas” efektu un īstenot apjomīgu PR kampaņu, nodrošinot, ka sabiedrība un mediji uzzina par Kristīnes stāstu, regulāri seko līdzi lietas attīstībai, tādējādi vienlaikus panākot, ka atbildīgās iestādes sāk rīkoties un atrod risinājumu.

Kampaņa ietvēra proaktīvas starptautiskās mediju attiecības Latvijā un Dānijā, regulāru komunikāciju sociālajos medijos, komunikāciju ar politiķiem, NVO iesaisti un protestu organizēšanu Latvijā, Dānijā, Somijā un citās Eiropas valstīs. Mūsu galvenais uzdevums bija droša Kristīnes Misānes atgriešanās Latvijā, lai viņa varētu saņemt taisnīgu tiesu Eiropas Savienībā.

Rezultāti:

Kristīnes Misānes lieta nokļuva Tieslietu ministrijas, Ārlietu ministrijas, daudzu amatpersonu un Saeimas deputātu redzeslokā. Latvijas Valsts prezidents Egils Levits uzņēmās iniciatīvu, apvienojot visas iesaistītās puses dialogā, tā palīdzot rast risinājumu.

Cilvēki no visas Latvijas brīvprātīgi turpināja organizēt protestus pret Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai. Iedzīvotāji uzsāka starptautisku petīcijas parakstīšanu, kuru parakstīja vairāk nekā 40 000 cilvēku. Šī kampaņa sasniedza vairāk nekā 700 publikāciju un 20 miljonus kontaktus medijos Latvijā un Dānijā. “Facebook” lapa “Neatdosim Kristīni Dienvidāfrikai” rekordīsā laikā ieguva vairāk nekā 2800 sekotājus, bet lapas “organic reach” aktīvajā kampaņas periodā sasniedza 600 000 cilvēku.

Rezultātā Kristīne atgriezās Latvijā, lai saņemtu taisnīgu tiesu ES. Šī lieta aizsāka arī diskusiju par likumdošanas problēmām Latvijā.